Praga- pomysł na weekend !

Praga jest pięknym miastem z ogromną ilością zabytków, które przepełnione są bogatą architekturą i niesamowitymi wnętrzami. Zdecydowanie jest to “raj” dla miłośników sztuki, ale nie tylko. Wycieczka do Pragi jest świetnym pomysłem na weekend. Oczywiście nie sposób jest zwiedzić wszystkiego w 2/3 dni, jednakże tyle w zupełności wystarczy na głębsze poznanie tego miasta.

Czy faktycznie wszystkie miejsca i zabytki opisane w przewodnikach są godne polecenia? Co warto zobaczyć?

1.Hradczany:

Jest to “królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego, bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz katedra św. Wita. Wejście na teren kompleksu jest bezpłatne. Natomiast jeżeli ktoś chce zobaczyć wnętrze zabytków, musi wykupić bilety wstępu. Każdy obiekt jest ponumerowany i można wykupić bilety na “2 trasy”. Pierwsza trasa obejmuje mniejszą ilość miejsc do zwiedzenia, a druga więcej, z czego możemy wywnioskować, że również więcej kosztuje. My wybraliśmy tą tańszą wersję, która zawierała tylko te podstawowe zabytki. Dodatkowo byliśmy ciekawi słynnej Złotej Uliczki.

Niestety Złota Uliczka nie “powaliła” Nas na kolana, ponieważ była bardzo krótka i zatłoczona, dlatego nie było szans, żeby ją dokładnie zwiedzić czy zrobić sobie zdjęcie(co pokazuje poniższe zdjęcie).

Natomiast zdecydowanie warto przejść się na Hradczany, ponieważ ze wzgórza jest przepiękny widok na Stare Miasto i Most Karola oraz sam teren “królewskiej” dzielnicy jest godny polecenia.

Złota Uliczka

Katedra św. Wita

2.Petriń:

Jest to pełne ogrodów i parków wzgórze na lewym brzegu Wełtawy w Pradze, w sąsiedztwie Hradczan. Na wzgórzu znajduje się wieża Petriń zwana “Petrińska rozchledną”. Wstęp na wieżę jest dodatkowo płatny. Jednakże warto na nią wejść, aby delektować się widokiem.

3.Letenske sady:

To największy park w Pradze. Nazywany jest również jako Letna Park. Jest dostępny przez cały dzień i cały rok. Park służy mieszkańcom, jak również turystom jako miejsce do aktywnego wypoczynku np. rolki, rowery, place zabaw dla dzieci. Przy wyjściu stoi olbrzymi metronom, a tuż obok niego możemy również podziwiać niesamowite widoki.

4.Stare Miasto:

Zabytkowa dzielnica Pragi, centrum kulturalne i handlowe stolicy Czech. Głównymi atrakcjami Starego Miasta są m.in.: Rynek Staromiejski, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół św. Marcina w Murze w Pradze czy słynny Most Karola. Z racji tego, że byliśmy w Pradze w okresie wielkanocnym, trafiliśmy na jarmarki wielkanocne z regionalnymi potrawami i przysmakami. Niestety w tym czasie odbywały się  przygotowania do sezonu, przez które słynne zabytki np. Ratusz czy Muzeum były restaurowane i pokryte siatką ochronną.

Słynnym przysmakiem, który znajduje się na każdym kroku na starówce jest trdelnik. Pyszny i słodki deser!

Pravnicka Faculta

4.Wyszehrad:

Jest to pamiętne miejsce dla czeskiej historii, osnute legendami, gdzie m.in znajduje się cmentarz największych czeskich artystów, pozostałości fortyfikacji, przepiękny park czy bazylika św. Piotra i Pawła. Symbol czeskiej państwowości. Zdecydowanie polecam to miejsce, ze względu na niesamowite widoki, którymi można było napawać się godzinami!

5.Most Karola:

Most na Wełtawie w Pradze czeskiej łączący dzielnice Mala Strana i Stare Mesto, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Po jednej stronie mostu, można wykupić bilety wstępu na wieżyczkę, z której rownież możemy podziwiać widoki na Hradczany i na sam most. Zależało Nam, aby wejść na nią podczas zachodu słońca.Wydaje mi się, ze chyba Nam się udało 🙂

Widok z Mostu Karola w dzień

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz