Bergamo ! Naprawdę Warto!

…U stop  południowych podnóży Alp Bergamskich ,w regionie Lombardia leży nieduże, lecz urokliwe włoskie miasteczko Bergamo. Nieco bajkowy ten początek,  ale to tu właśnie, na wzgórzu, można odkryć cudowne Stare Miasto i w pakiecie otrzymać niesamowite widoki…

Ta wspaniała, historyczna część Bergamo to tzw. Citta Alta (Górne Miasto ). Natomiast dolna część nosi nazwę  Citta Bassa.(Dolne Miasto).

Wejście na Stare Miasto od strony południowej.

***

Piazza Vecchia –  główny plac Górnego Miasta  oraz Fontanna Contarini z 1780 roku.

Po prawej stronie, na zdjęciu widać  kawałeczek Wieży Miejskiej z XI – XII w. (obecnie ma 54  m wysokości oraz aktywny dzwon) , z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta.

Na wprost –  Pallazzo della Ragione widnieje najstarszy publiczny pałac we Włoszech! Wewnątrz zachowały się cenne freski.Po przeciwnej zaś stronie można podziwiać Pallazzo Nuovo gdzie ma siedzibę jedna z najważniejszych bibliotek  historycznych we Włoszech – Angelo Mai.

 

Wieża w całej okazałości.

 

 

***

Poniżej Piazza del Duomo – plac, przy którym stoi  Bazylika Santa Maria Maggiore. Pochodzi z drugiej połowy XII wieku.Bogata fasada, wspaniale wnętrze. Obok renesansowa kaplica – Capella Colleoni poświęcona Janowi Chrzcicielowi.  oraz Battistero – Babtysterium.

 

 

Przy placu znajduje się również okazała Katedra poświęcona męczennikowi, św.Aleksandrowi – patronowi miasta. Na zewnątrz odznacza się piękną białą fasadą, a w środku bogatym zdobieniem.Kościół zaliczany jest do niezwykle pięknych!

 

 

***

Obowiązkowym punktem programu jest wzgórze  San Vigilio. Niegdyś znajdował tu się zamek chroniący Stare Miasto. Teaz pozostały jedynie ruiny i jedna z wież. Jednak malownicze położenie tego punktu nie pozostawia obojętnym. Jest to najpiękniejszy punkt widokowy w mieście, do którego chcieliśmy dotrzeć. Pytanie tylko pieszo czy kolejką? (Funicolare)

 

 

Wybieramy opcję  – pieszo!

 

 

 

 

 

Takich widoków się nie zapomina…

 

 

 

 

 

 

 

To był spokojny ,odkrywczy spacer . Zdecydowanie uwiodła mnie panorama miasta, niepowtarzalne zabytki oraz  jak zawsze małe przyjemności – włoskie jedzenie – pizza w kawałkach w wąskiej uliczce, wino. Poza tym naprawdę nie spodziewałam się tak klimatycznego Starego Miasta. Polecam przyjść wieczorem i  przy zapalonych lampionach  i latarenkach zaczerpnąć nocnej atmosfery Citta Alta. Naprawdę warto, bo z głośników  puszczana jest spokojna muzyka poważna, co pobudza wyobraźnię …

 

Na chwilę przenoszę się w klimat filmu Dobry Rok…

 

 

 

Podczas  podróży uwielbiam kulinarne odkrycia. Jest to dla mnie bardzo ważne. Przystanki na degustację lokalnego jedzenia zawsze  znajdziecie na moim blogu.

To urocze miejsce na wzgórzu San Vigilio to mała restauracyjka z pysznym jedzeniem i co ważne z gwiazdką michelin. To ostatni przystanek przed wejściem na sam szczyt ( tuż obok kolejki) i jak  to mówią Amerykanie – mieliśmy tutaj bardzo dobry czas . Było podsumowanie wspólnie spędzonych chwil, rozpływające się w ustach ravioli oraz toast z okazji urodzin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

 

Dolne Miasto

 

Kwitnące Magnolie w mieście. Miło było poczuć takie wiosenne klimaty.

 

 

 

Widok na Citta Alta.

 

 

 

Jakiś oryginalny, niezidentyfikowany pojazd…

 

 

 

A.

 

Zostaw komentarz